Ara Öğün Yapmak İçin 5 Önemli Neden

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin altın kuralıdır; 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenmek. Ana öğünlerimi düzenli tüketiyorum fakat ara öğünlerimi hep atlıyorum diyenler için, hatırlatmak amacı ile yazılan bu yazımıza bir göz atın. 

PAYLAŞMAK GÜZELDİR 🙂

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin altın kuralıdır; 3 ana 3 ara öğün şeklinde beslenmek. Ana öğünlerimi düzenli tüketiyorum fakat ara öğünlerimi hep atlıyorum diyenler için, hatırlatmak amacı ile yazılan bu yazımıza bir göz atın.

 1. Beynimiz vücut ağırlığımızın sadece %2’sini oluşturduğu halde, vücuda alınan kalorinin %20’si beyin tarafından kullanılır ve bu enerji devamlı olarak kan damarları ile sağlanan kan şekeri yani glikoz ile olur. Kısacası beyin glikoz depolayamadığı için devamlı olarak kan şekerine ihtiyaç duyar. Bu yüzden metabolizmaya 2-3 saat aralıklarla beslenmeliyiz.
 2. Kan şekeri ile kişinin performansı arasında iyi bir ilişki vardır. Ara öğün yapan insanlarda hatırlama ve düşünme becerilerinin ara öğün yapmayanlara göre daha iyi olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.
 3. Bir çok insan sıkıntılı ve üzüntülüyken tatlı şeyler yemek ister. Bazıları şekerli şeyler yiyince sakinleşir. Bunun nedeni hepimizin bildiği gibi beyinde serotonin hormonunun artmasıdır. Bu bilgiler bize kan şekeri düşüklüğünün kişilerin davranışlarını ve pisikolojilerini etkilediğini göstermektedir.  Ara öğünlerimizde meyve ve yanında bir su bardağı sütle kan şekerimiz düşmeden  bu olumsuz durumları engelleyebiliriz.
 4. Ara öğün yapmak bir sonraki öğünde fazla kalori alımını engeller. Bir çoğumuz gün içinde kendini zayıflamak amacıyla aç bırakır ve akşam kendini ödüllendirmek iste. Bu yüzden akşam alınan kalori çoğalır. Oysaki gün içinde yapılan ara öğünlerle akşam yemelerimiz azalır.
 5. Ara öğünlerle birlikte metabolizma hızımız artar. Bunun nedeni vücut aç kaldığında beynimizin metabolizmayı korumak adına alınan kaloriyi depo etmesidir. Ara öğün yapıldığında beyin metabolizmayı korumaya gerek duymaz, alınan kalori yakılır.
SAĞLIKLI ARA ÖĞÜN SEÇENEKLERİ

 • 15 adet badem ya da fındık: Çinko ,magnezyum,selenyum, sağlıklı yağ ve protein içeren badem ara öğünde yağ yakımını artırır. 132 kaloridir.
 • 1 top dondurma: Özellikle tatlı sevenler için kalsiyum ve protein içeren bir ara öğündür. 1 top dondurma 110 kaloridir.
 • 1 dilim peynir + yarım elma: Elma ve peynir beraber yenirse kan şekeri hızla yükselmez ve yağ yakımı artar. 126 kaloridir.
 • 1 tatlı kaşığı fındık ezmesi + yarım armut: Fındık ezmesinin protein değeri yüksektir ve tok tutar. 1 tatlı kaşığı fındık ezmesi  94, yarım armut 52 kaloridir.
 • 1 kase tarçınlı yoğurt: Tarçın kan şekerini düzenleyerek tatlı krizlerinizi bastırır. Ayrıca yoğurt içeriğinde kalsiyum ve proteinle birlikte oldukça besleyicidir. 112 kaloridir.
 • 1 su bardağı sade kefir: Probiyotik olan kefir bağırsak sağlığınız için oldukça faydalıdır. Karın bölgesindeki yağ yakımını hızlandırır. 104 kaloridir.
 • 2 adet haşlanmış yumurta: Yumurta yüksek protein içerir ve tok tutar. Sık acıkanlar ve spor yapanlar özellikle 2 adet yumurtayı ara öğünlerinde tüketebilir.138 kaloridir.
 • Müsli: 1 bardak süt içine 4-5 kaşık meyveli müsli koyarak tüketin. Uzun süre aç kalacağınız aralarda bunu tercih edebilirsiniz.183 kaloridir.
 • 1 kutu probiyotik yoğurt + 1 kuru incir: bir lif kaynağını ve probiyotik yoğurdu bir arada kullanarak metabolizmada zayıflatıcı etki yapabilirsiniz. 103 kaloridir.
 • 1 çay bardağı leblebi + 1 avuç kuru üzüm : Enerji veren bu ikili kilo aldırmayan bir ara öğündür.128 kaloridir.
 • Light kepekli tost + yeşil çay : Pratik,doyurucu bir ara öğündür ve yanında içeceğiniz bir yeşil çay ödem atmanızı sağlar ayrıca metabolizmanızı hızlandırır. Yaklaşık 158 kaloridir.

 

 

PAYLAŞMAK GÜZELDİR 🙂

1 comment

 1. Çok faydalı bir yazı

  Ara ogunlere ne yazık ki değer vermiyoruz.
  Bilgilendirme için teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir