İzmir Çay Festivali 2017 Nasıl Geçti?

Geçen hafta 17-19 Kasım tarihleri arasında Alsancak Tren Garı’nın içerisinde raylardaki tren vagonlarıyla birlikte gerçekleştirilen şirin mi şirin bir festival vardı. İzmir Çay Festivali…

PAYLAŞMAK GÜZELDİR 🙂

Geçen hafta 17-19 Kasım tarihleri arasında Alsancak Tren Garı’nın içerisinde raylardaki tren vagonlarıyla birlikte gerçekleştirilen şirin mi şirin bir festival vardı. İzmir Çay Festivali…

Festivallere 2-3 yıldır hiç olmadığımız kadar alışkın olduk gastronomik festivallere. İzmir’de böyle bir festival ilk kez gerçekleştiriliyordu, ben de ilk defa bir çay festivaline katıldım. Bu festival süresince İzmirliler gerçekten çaya doydu dersek yanlış söylemiş olmayız. Çünkü her stantta çay ikramı yapılarak çaylar hakkında güzel bilgiler edindik.

Gerçi sosyal medya ve internet üzerinden de ulaşabileceğimiz bilgiler bunlar ancak ayağımıza kadar gelmesi, orada o çayları görmemiz ve uzmanlardan bunları dinlememiz gerçekten çok önemliydi benim açımdan. Bu konuda bence çok faydalı oldu diyebilirim. Bizde şöyle bir yanılgı var; festivaller sadece ücretsiz yiyecek içecek dağıtılan ortamlar değillerdir. Burada bilmediğimiz bilgileri ve edinmediğimiz tecrübeleri yaşamak asıl önemli olan etmendir. Tabi ki ücretsiz de dağıtılan şeyler olacak, ki bence oldu da.

Festivali anlatırken, bu festivali gerçekleştiren dinamik ve genç ekibe de teşekkürlerimi buradan iletiyorum. Genelde festivalleri yöneten ekiplerde gergin bir hava sezerim ancak bu festivalde bunu göremedim.

Müzik ve Çayın Buluşması

Bunlar dışında festival denince benim aklıma müzik geliyor. Aslında çay ya da kahve bu işin bahanesi oluyor, burada asıl önemli olan insanların ana tema ile birlikte orada eğlenebilmesi. Yani evet workshoplar ve çay tadımlarıyla birlikte orada güzel vakit geçirebilmesi de çok önemli. Bu konuda bu festivalin eksik olduğunu düşünmüyorum, verebildikleri kadar müzik verdiklerini düşünüyorum. Akşamları da güzel isimleri sahneye çıkararak güzel bir festival izletti bize İzmir Çay Festivali.

Marka Sayısı Oldukça İyi

Bu festivalde güzel markalarda vardı, L Tea Atelier standında çok güzel bir masala çayı denedik ve bu çay hakkında güzel bilgiler edindik. Ankara’dan çok iyi bildiğim Dr Tea Co. ile Ankara’da içtiğim Bkon un çaylarını içtik. Bkon makinesini de görmek isterdik burada ama taşınmasının zor olması nedeniyle İzmirliler bu makineden mahrum oldu.

Tea and Pot‘ un dekorunu naçizane festivalin en iyi dekoru olarak seçtik. Çok tatlı dekore edilmişti. Beta Tea‘de ise yine güzel sıcak bitki çaylarını denemiş olduk. Rioba’nın standında ise farklı bir çay kokteyline denk geldik, çay kokteyli de farklı bir iş açıkcası. Bunun gibi sayamadığım bir çok mekan ile güzel sohbetler ve tadımlar yapmış olduk. Aynı zamanda festivalin diğer bölümünde Charleston Cafe’nin tatlılarından da tadımlar yaptık ve farklı eşyaları görmüş olduk. Bu arada bu bölümde bir de çay ile ilgili fotoğrafların sergilendiği bir sergi yapılmıştı, bu da açıkcası festivale renk vermiş diyebilirim. Çocukken Ankara’dan İzmir’e Mavi Tren ile gelirken çıkmadığım yemek vagonunu burada görmek benim için de ayrı bir nostalji oldu.

Kısacası güzel keyifli bir hafta sonu geçirdik. İzmir Çay Festivali’nin olduğu alan bence festivale uygun bir alan olduğunu düşünmüyorum, parçalı ve küçük bir alan söz konusu. Burada daha çok sergi ya da etkinlikler yapılabilir ancak festival için daha geniş ve rahat bir alan olmalı. Tabi böyle bir alan İzmir’de var mı? Bilemiyoruz. Gerçi her geçen gün yeni festivallerde yeni alanlar görebiliyoruz. Bunları da yapıcı bir eleştiri olarak paylaşmak istedim. Eminim ki seneye çok daha güzel bir festival olarak tekrar ziyaret edeceğiz.

PAYLAŞMAK GÜZELDİR 🙂

Ozan Kalenderoğlu

Ozan Kalenderoğlu

Yemekten iyi anlayan bir mühendis ve seslendirme sanatçısı.
Ozan Kalenderoğlu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir